Olimpiada „Mestesuguri artistice traditionale”

Olimpiada „Meşteşuguri artistice tradiţionale” - Proiect Co-finanţat de Administraţia Fondului Cultural Naţional

Olimpiada „Meştesuguri artistice traditionale”Muzeul ASTRA, instituție ale cărei acțiuni sunt posibile prin finanțarea Consiliului Județean Sibiu, aduce la cunoștința publicului că Olimpiada „Meşteşuguri artistice tradiţionale” a înregistrat un nou succes în cadrul primei sesiuni de finanțare pentru anul 2018, demarată de Administraţia Fondului Cultural Naţional. Pe aria tematică Proiecte de Tip Festival/ cu Caracter Repetitiv, Muzeul ASTRA a obținut o finanțare în valoare de 75.000 lei.

,,Proiectul este parte integrantă a programului de revitalizare şi recuperare pentru cultură a patrimoniului imaterial derulat de Muzeul ASTRA şi urmăreşte conştientizarea populaţiei şcolare asupra valorilor perene ale civilizaţiei populare româneşti, îmbogăţirea talentului şi a aptitudinilor celor care, cu pasiune se apleacă asupra acestora, urmărind dezvoltarea abilităţilor practice de a produce valori de artă populară autentică.”, a declarat Elena Găvan, muzeograf Muzeul ASTRA.

Ajunsă la cea de a XXIII-a ediție Olimpiada „Meşteşuguri artistice tradiţionale” se va desfășura, conform regulamentului, în zilele de 27-29 martie 2018, faza județeană, la Biblioteca Județeană ASTRA, iar între 24 și 29 iulie 2018, faza națională, în Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului.

Info text: Elena Găvan, muzeograf responsabil eveniment Muzeul ASTRA

Acţiunile Muzeului ASTRA sunt posibile cu finanţarea Consiliului Judeţean Sibiu.