Anima ASTRA revine

Animă ASTRA revine

MAL Anima ASTRAProgramul de animații culturale Animă ASTRA revine la Muzeul ASTRA în perioada 1-5 mai 2019. În această perioadă vor avea loc în Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului ateliere meșteșugărești interactive, programate între orele 10 și 18. În cadrul acestei acțiuni, vizitatorii vor putea participa  la confecționat opinci, jucării ecologice, împletit paie, olărit, mobilier pictat, prelucrarea lutului, pictat icoane pe sticlă, împletit nuiele și prelucrat lemn, dogărit alături de 10 meșteri tradiționali.

Acest program de animații culturale are rolul de a promova și de a susține cultura și arta tradițională, precum și de a pune în valoare patrimoniul muzeal din Muzeu prin activități practice. Accesul la toate atelierele se va face în baza biletului de intrare în Muzeul ASTRA. Menționăm faptul că în urma la Animă ASTRA, vizitatorii vor rămâne cu propriile creații din cadrul atelierelor meșteșugărești.

Pentru o localizare a atelierelor, puteți descarca --> harta și programul evenimentului.

Acțiunile Muzeului ASTRA sunt posibile prin finanțarea Consiliului Județean Sibiu.