Noutati

A treia ediţie a Seminarului şi Atelierului Internaţional Tehnologii şi inovaţii actuale pentru patrimoniul cultural cu tema:

TEHNOLOGII AVANSATE PENTRU DIAGNOSTICAREA, PREZERVAREA ŞI MANAGEMENTUL ARTEFACTELOR ISTORICE ŞI ARHEOLOGICE DIN PERGAMENT, PIELE ŞI TEXTILE

16 - 18 octombrie 2014, Sibiu, România

Programme

Organizatori:
- Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare Textile Pielărie, Sucursala Institutul de Cercetare Pielărie-Încălţăminte, Bucureşti
- Asociaţia Română “Ştiinţa şi Patrimoniu Cultural în Conexiune” (i-CON)
- Centrul de Pregătire a Conservatorilor şi Restauratorilor (CePCoR), Complexul Naţional Muzeal ASTRA, Sibiu

Locul de desfăşurare:
- Centrul ASTRA pentru Patrimoniu, Muzeul în Aer Liber – Sibiu, Poarta 3 (Pădurea Dumbrava, nr. 16-20).

Tematica acestei ediţii cuprinde următoarele subiecte de interes, atât pentru specialiştii din domeniul patrimoniului cultural, cât şi pentru studenţii facultăţilor de profil conservare-restaurare bunuri culturale:
- Tehnici avansate de diagnosticare;
- Aplicaţii ale tehnologiei informaţiei şi comunicării în domeniul patrimoniului cultural;
- Evaluarea şi prevenirea riscurilor cauzate de schimbările climatice;
- Conservarea şi restaurarea bunurilor culturale din pergament, piele şi textile, în contextul dezvoltării tehnicilor şi metodelor de cercetare a patrimoniului cultural.

Cei prezenţi la Seminar vor avea oportunitatea de a audia prelegerile susţinute de către lectori invitaţi, din ţară şi din străinătate (Lista preliminara a lectorilor invitati).

Atelierul are ca obiectiv prezentarea teoretică, dar mai ales practică a noului instrument automat imageMHT pentru diagnosticarea in situ a bunurilor culturale din colagen (pergament, piele), realizat în cadrul Proiectului Naţional PN II COLLAGE (www.collage.com.ro), precum şi a dozimetrului MEMORI, elaborat în cadrul Proiectului European FP7 Memori
(http://www.analchem.ugent.be/RAMAN/own_documents/marketing_brochure_MEMORI_final-1.pdf).

Evenimentul va cuprinde şi o Sesiune de Postere în cadrul căreia toţi participanții vor avea ocazia să îşi prezinte lucrările. Pentru a vă înscrie, vă rugăm să ne trimiteţi rezumatul în limba engleză al lucrării pe care intenţionaţi să o susţineţi sub forma unui poster, ţinând cont de ariile tematice anterior enunţate şi de cerinţele de redactare care vă sunt puse la dispoziţie mai jos şi în modelul de rezumat.

Pentru editarea unui compendiu electronic care să cuprindă toate contribuţiile incluse în cadrul evenimentului, vă rugăm să trimiteţi rezumatele d-voastră pană, cel târziu, în 30 septembrie 2014, la adresele de e-mail de mai jos:

Programul va fi disponibil, în curând, la adresa: http://www.muzeulastra.ro/noutati.html, unde pot fi descărcate şi fişa de înscriere, respectiv modelul de rezumat modelul de rezumat.doc/ pdf.

Limba oficiala a Seminarului şi a Atelierului este engleza.
Taxa de participare este de 65 lei, cu plata la sosire. Pentru studenţi, taxa este redusă la 30 lei.
Pauzele de cafea şi prânzul vor fi incluse în cadrul evenimentului, participanţii fiind nevoiţi să îşi asigure singuri cina.
Cazare. La cerere, organizatorii oferă locuri de cazare gratuite la Hostel Diana, Pădurea Dumbrava

Rezumatul:

Nu trebuie să depăşească 1000 cuvinte:
- introducere – 100 cuvinte
- cuprins – 750 cuvinte
- concluzii – 150 cuvinte
Times New Roman, size 12, 1 rând.

Dimensiuni poster: 100x70 cm (varianta tipărită se solicită doar la sosire).

BOOK OF ABSTRACTS ETICH 2014

MEMORANDUM Sibiu 2014