Noaptea cercetatorilor la Muzeul ASTRA – Lumea albinelor sub lupă!

September 29, 2023 @ 16:00 - 20:00

În data de 29 septembrie 2023, în intervalul orar 16:00 – 20:00 va avea loc evenimentul “Noaptea cercetătorilor” organizat de ULB Sibiu. Muzeul ASTRA, în calitate de partener, vă pune la dispoziţie evenimentul – Lumea albinelor sub lupă!

Cercetare experimentală sau prin lectură? La noi, la Muzeul ASTRA, nu trebuie să alegi.  În cadrul evenimentului Noaptea Cercetătorilor utilizăm microscopul digital cu lumină polarizată pentru a observa structura propolisului și a granulelor de polen și descoperim Fabrica de miere atât la colțul de lectură, pregătit special pentru tine, cât și la zona dedicată apicultorului unde poți încerca echipamentul de protecție, observi stupul de albine și afli ce este buduroiul și centrifuga de extracție a mierii. Punem în alertă papilele gustative cu ajutorul a 4 sortimente de miere și ne încercăm îndemânarea confecționând o lumănare din ceară.

Activități:

• observarea la microscopul digital cu lumină polarizată a propolisului brut și a granulelor de polen;
  • colțul de lectură unde descoperim Fabrica de miere;
  • încercarea echipamentului de protecție al apicultorului;
  • observarea unui stup de albine, a centrifugii de extracție a mierii și a buduroiul;
  • degustare de 4 sortimente de miere;
  • realizarea unei lumânări din ceară de albine.

Te așteptăm alături de prieteni și familia ta!

Date:
September 29, 2023