Săptămâna luminată (re)aduce ateliere gastronomice la Târgul de țară

Săptămâna luminată (re)aduce ateliere gastronomice la Târgul de țară, locul unde tradiția se gustă!

Muzeul ASTRA vă invită la o serie de ateliere gastronomice organizate special în Săptămâna luminată la Târgul de țară din Muzeul în aer liber. Acestea vor avea loc în perioada 26 aprilie – 1 mai (marți – duminică), între orele 10-16, până la epuizarea porțiilor pregătite și în măsura în care condițiile meteo vor fi favorabile.

Atelierele gastronomice se vor desfășura astfel:

• Marți, preparate din miel: ciorbă acră cu leuștean și tocăniță de miel
  • Miercuri, preparate din curcan: ciorbă de potroace și friptură de curcan
  • Joi, preparate din rață: supă cu tăieței și tocană cu găluști
  • Vineri, preparate din miel: ciorbă acră cu leuștean și stufat de miel
  • Sâmbătă, păstrăv afumat, icre de crap și știucă
  • Duminică, storceag de sturion și plachie de crap

Sâmbătă și duminică, ingredientul principal folosit la preparate va fi peștele: păstrăv, sturion și crap. Prin prepararea păstrăvului dorim să valorificăm fauna piscicolă a râurilor de munte, iar procedeul de afumare cu conuri de brad va putea fi urmărit prin punerea în funcțiune a unei afumători la care conurile de brad vor da savoarea preparatului. Storceagul și plachia sunt o înobilare a preparatelor din pește, ca valorificare a cercetărilor întreprinse la oamenii Deltei Dunării.

Acțiunile Muzeului ASTRA sunt posibile prin finanțarea Consiliului Județean Sibiu.