Târgul de țară la Ignat

December 16, 2023 @ 10:00 - December 17, 2023 @ 16:00

În perioada 16-17 decembrie 2023, la Târgul de țară, în intervalul orar 10.00 – 16.00, Muzeul ASTRA vă invită la un nou eveniment din cadrul programului Târgul de țară: grădină și peisaj legumicol, care promovează gastronomia populară: Târgul de țară la Ignat. În cadrul evenimentului, în zona bucătăriei de la Târgul de țară, se vor desfășura pregătirile specifice bucătăriei tradiționale în pragul sărbătorii Crăciunului, utilizând cunoștințele, metodele și instrumentarul tradițional. În ambele zile de desfășurare a evenimentului, veți putea observa toate etapele de pregătire a preparatelor tradiționale, de la pârlirea cu paie a porcului pentru a avea șoriciul cât mai fraged, la tranșarea lui, fierberea organelor pentru caltaboș, topirea unturii pentru a face jumări, prepararea cârnațului. Se va prepara pomana porcului care se poate degusta fierbinte, alături de murături.

December 16, 2023 @ 10:00
December 17, 2023 @ 16:00