ASTRA Multicultural 2023

July 13, 2023 @ 10:00 - July 16, 2023 @ 20:00

În perioada 13-16 iulie Muzeul ASTRA organizează evenimentul ASTRA Multicultural, ajuns la ediția a VIII-a. Acest proiect continuă cu tematica ,,Memorie, integrare, adaptabilitate”, la fel ca și în ediția precedentă. În cele 4 zile din program, la ASTRA Multicultural vor fi organizate: un festival de muzică și dansuri tradiționale multietnice, ateliere interactive menite să-i plaseze pe meșteri pe o piață a produselor de calitate, autentice și reprezentative, un maraton gastronomic multietnic, în care se prezintă adaptabilitatea hranei la fiecare anotimp și situație din viața comunității – model de adaptat în contemporaneitate pentru reducerea risipei alimentare şi reutilizarea în alte scopuri. Peste 200 de artiști și meșteri populari din România, Republica Moldova, dar și reprezentanți ai comunităților de maghiari, sași, lipoveni, ucraineni, țipțeri și romi vor participa la ediția a VIII-a a ASTRA Multicultural.

În programul ASTRA Multicultural se regăsește și seminarul,”ASTRA Multicultural  – Patrimoniu cultural. Valoare. Perspective naționale și internaționale”. Seminarul se va desfăşura în Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului, Pavilionul Muzeal Multicultural și va reuni 50 de etnologi, sociologi, antropologi, muzeografi, din muzee, institute de cercetare şi universități care se vor angaja în discuţii despre cercetarea, conservarea, protejarea şi punerea în valoare a culturii și a meșteșugurilor tradiţionale din țară și din străinătate.

Mai multe detalii în articolul postat pe blog.

July 13, 2023 @ 10:00
July 16, 2023 @ 20:00