Conferințele ASTREI. Workshop de restaurare – Ediția a VII-a

May 22, 2023 @ 09:00 - May 26, 2023 @ 14:00

În perioada 22-26 mai 2023, Muzeul ASTRA, instituție ale cărei acțiuni sunt posibile prin finanțarea Consiliului Județean Sibiu, organizează evenimentul Conferințele ASTREI. Workshop de restaurare – Ediția a VII-a . Acesta se desfășoară prin Centrul ASTRA pentru Patrimoniu și cuprinde următoarele secțiuni: icoană pe lemn și icoană pe sticlă, lemn și lemn policrom, ceramică și metal, piele și piele-blană, textile, grafică și bunuri culturale pe suport papetar.

Workshop-ul de restaurare se va desfășura în laboratoarele Centrului ASTRA pentru Patrimoniu. Evenimentul va reuni peste 40 de participanți, specialiști, profesori și studenți, invitați din țară (București, Cluj-Napoca, Brașov, Satu Mare, Dolj, Prahova, Hunedoara, Brăila, Maramureș, Vâlcea, Sibiu), invitați din Anglia și din Republica Moldova.

Mai multe detalii în articolul postat pe blog.

May 22, 2023 @ 09:00
May 26, 2023 @ 14:00