Loading Evenimente

« Toate Evenimente

Eu ciripesc în muzeu și iarna

decembrie 16 @ 9:00 am februarie 28 @ 4:00 pm

Perioadă: Luni-Duminică, 16 decembrie 2022 – 28 februarie 2023,
Interval orar: între orele 9.00 -16.00
Locație: Muzeul în aer liber/ PAMM

Muzeul ASTRA, instituție ale cărei acțiuni sunt posibile prin finanțarea Consiliului Județean Sibiu, propune vizitatorilor o acțiune specială de observare a păsărilor sălbatice din Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului, precum și hrănirea lor pe timp de iarnă. Începând din data de 16 decembrie 2022, până la sfârșitul lunii februarie a anului viitor, pasionații de activități în natură sunt așteptați la intrarea principală pentru a primi pungi cu semințe și o hartă cu locul de amplasare a hrănitorilor în muzeu – 4 la număr. După ce vor hrăni păsările, copiii vor fi recompensați cu o surpriză la poarta principală.

Intrarea în muzeu și participarea la activitatea de hrănire se face în baza abonamentului sau biletului de intrare. Acțiunea de observare și hrănire a păsărilor pe timp de iarnă a fost inițiată în anul 2018, în colaborare cu Societatea Ornitologică din România.

Mai multe detalii în articolul postat pe blog.