Loading Evenimente

« Toate Evenimente

• Acest eveniment a trecut.

Expoziție-atelier ,,Soarele din farfurie”

septembrie 8, 2022 @ 2:30 am 3:00 am

Muzeul ASTRA, instituție ale cărei acțiuni sunt posibile prin finanțarea Consiliului Județean Sibiu, vernisează joi, 8 septembrie 2022, ora 14:00, expoziția-atelier “Soarele din farfurie”. Evenimentul va avea loc în Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului, la Gospodăria de olar din Horezu. “Soarele din farfurie” reliefează patrimoniul material şi imaterial din Horezu şi din împrejurimi, cu accent pe olărit, un meșteșug înscris pe lista UNESCO. Evenimentul va avea o componentă de animație culturală, mai precis un atelier de olărit, prin participarea meşterului olar Ionuț Bîscu, dar şi un atelier gastronomic, cu preparate la țest și nu numai (pâine la țest, mălai (turtă), mâncare de pui, murături, porumb copt, compot de mere, ceai rece).

Mai multe detalii în articolul postat pe blog.