Loading Evenimente

« Toate Evenimente

Hrănirea păsărilor sălbatice din muzeu pe timp de iarnă

decembrie 7 @ 9:00 am februarie 28 @ 4:30 pm

Muzeul ASTRA,  prin intermediul Serviciului de Educație Muzeală. Interpretare patrimoniu, propune vizitatorilor o activitate specială de hrănire&observare a păsărilor sălbatice din Muzeul în aer liber pe timp de iarnă. Acțiunea se derulează în perioada 07 decembrie 2021 – 28 februarie 2022, între orele 09:00 – 16:30.

Copiii (familiile cu copii) vor găsi la intrarea principală în muzeu (Front desk) un chelteu care conține pungi cu semințe de floarea soarelui, gata pregătite pentru a fi puse în hrănitori. Împreună cu semințele, vizitatorii primesc și un flyer despre păsări, dar și despre hrana adecvată pe care trebuie să le-o ofere. De asemenea, acest pliant conține și o hartă cu amplasarea hrănitorilor în muzeu.

Amplasarea hrănitorilor tip căsuță este următoarea:

• pe dig, înspre târgul de țară
  • lângă salcie, zona lac, Moara Munteni
  • lângă lac, la 200 de metri de scenă în partea dreaptă