Loading Evenimente

« Toate Evenimente

• Acest eveniment a trecut.

Noaptea cercetatorilor – Hârtia – de la celuloză la Realitate Augmentată

septembrie 30, 2022 @ 2:00 pm 8:00 pm

• Atelier de reciclare, confecţionare şi gravare hârtie manuală
  • Atelier de pictură pe şevalet

In cadrul evenimentului ,,Noaptea cercetătorilor” organizat de ULB Sibiu, Muzeul ASTRA, in calitate de partener, va pune la dispoziţie două ateliere:

• Hârtie confecţionată manual-meşter invitat Mihai Negulei (Asociaţia Casa ALMA).

Vizitatorii vor cunoaşte tehnicile specifice de reciclare şi cum pot face acasă propria hârtie confecţionată manual.Se vor realiza cărţi poştale, prin utilizarea unei matriţe metalice, gravată.

Vom descoperi astfel una dintre gospodăriile muzeului ASTRA și vom avea prilejul să o vizităm virtual, prin intermediul codului QR imprimat. Îmbinăm tradiția cu tehnologia și trimitem celor dragi o carte poștală ”de poveste”.

• De asemenea, te așteptăm la atelierele de pictură pe șevalet, pentru a descoperi, tot cu ajutorul codurilor QR,  Gospodăria de preot – Stănești, Gospodăria de pescar – Mahmudia și Casa urbană (prelucrat găitane) – Brașov.

Punem la dispoziția participanților plicuri și timbre pentru țară.