Noaptea Muzeelor. Muzeele, sustenabilitatea și starea de bine

May 13, 2023 @ 18:00 - May 14, 2023 @ 02:00

În data de 13 mai 2023, Muzeul ASTRA, instituție ale cărei acțiuni sunt posibile prin finanțarea Consiliului Județean Sibiu, găzduiește evenimentul Noaptea Muzeelor, ediția a XIX-a. Tema abordată în ediția din acest an va fi “Muzeele, sustenabilitatea si starea de bine”. În acest scop, la Muzeul ASTRA vor fi organizate 15 ghidaje, 9 ateliere meșteșugărești interactive, 7 ateliere educaționale creative, 5 expoziții, un concert Damian&Brothers și sesiuni DJ ținute de Kosta& Funkydrop pe scena de pe lac. Activitățile din program sunt cuprinse între orele 18:00 – 00:30. Momentul este unul foarte important în istoria Muzeului ASTRA, fiindcă va fi lansat noul brand și noua identitate vizuală a instituției.

În intervalul mai sus menționat, intrarea pentru vizitatori va fi liberă pe cele două intrări principale (intrarea nr.1, Pavilionul Muzeal Multicultural și intrarea nr.2, Hanul din Tulgheș) din Muzeul ASTRA, dar și în Muzeul Țării Secașelor din Miercurea Sibiului și la Centrul Cultural Memorial ”Dr. Gheorghe Telea-Bologa” din Nou Român, unități ale Muzeului ASTRA, însă între orele 18:00-22:00.

Mai multe detalii în articolul postat pe blog.

May 13, 2023 @ 18:00
May 14, 2023 @ 02:00