Skip links

« All Events

• This event has passed.

Târg de ecoturism, ediția a V-a, în cadrul Programului „Anii Drumeției”

October 6 @ 10:00 - October 8 @ 18:00

În perioada 6-8 octombrie 2023 va avea loc Târgul de Ecoturism, primul și singurul eveniment de profil din județul Sibiu, organizat în cadrul programului „Anii Drumeției”, inițiat și finanțat de către Consiliul Județean Sibiu. Evenimentul se desfășoară în zona Târgului de Țară din cadrul Muzeului ASTRA, în intervalul orar 10:00 – 18:00. În cadrul acestuia va fi prezentată oferta de toamnă a operatorilor locali pentru activități recreative și sportive, echipamente și servicii conexe. Târgul este dedicat pasionaților de activități și experiențe autentice în aer liber și operatorilor din zona turismului sustenabil. Zona Târgului de țară din Muzeul ASTRA a fost aleasă drept locație a Târgului de ecoturism cu intenția expunerii și prezentării ofertei de toamnă pentru toți cei care doresc să ia parte la astfel de activități.

Evenimentul va fi împărțit în patru secțiuni:
– expozițională, în care vizitatorii vor putea afla care sunt ofertele și ce tip de experiențe și activități pot încerca în sezonul de toamnă în județul Sibiu;
– comercială, cu echipamente și produse care pot fi achiziționate la prețuri speciale, alături de sesiuni demonstrative de folosire a acestora;
– panel de discuții, în care specialiștii din domeniu vor împărtăși experiențele de bună practică pentru turism sustenabil și informații utile pentru înființarea și promovarea unor puncte atractive de ecoturism dar și comportamentul adecvat pe munte;
– activități în aer liber pentru întreaga familie și experiențe locale deosebite.

Vizitatorii sunt invitați, ca în timpul celor trei zile ale târgului, să se bucure de ateliere tradiționale meșteșugărești, degustări de produse, sesiuni de yoga, ture de bicicletă și multe alte activități.

Program Anii Drumeției – Descarcă

Start: