Școala în satul tradițional

Mici sau mari, cu toții mai avem ceva de învățat atunci când vine vorba despre satul tradițional și secretele lui. Dacă vrei să retrăiești atmosfera din vechile școli rurale, dacă vrei să te (re)conectezi la tradiții într-un mod proaspăt și contemporan, ai toată vara la dispoziție. Îți propunem ateliere (de creativitate, de îndemânare, de descoperire) și nenumărate ore de joacă și de experimentare, având atenta îndrumare a muzeografilor sau a meșterilor inimoși. Nu doar Școala din Ticera va fi gazdă bună pentru învățăcei, ci și alte gospodării, case sau ateliere din Muzeul ASTRA.  De neratat!

Perioada: iunie – august

Inverval orar: 10.00 – 16.00

Contact: e-mail: oradejoaca@muzeulastra.com; tel.: +4 0751 166 534

Învățăm diversitatea – Creativitate la școala multietnică

Componenta educațională a evenimentului ASTRA Multicultural vă oferă:

• o serie de activități educaționale pentru cei mari și cei mici deopotrivă, menite să prezinte multiculturalitatea așa cum este ea oglindită în mobilierul pictat;
  • ateliere și demonstrații meșteșugărești cu meșteri tradiționali autentici sau cu animatori care vor implica tinerii vizitatori în descoperirea tehnicilor și motivelor decorative ale mobilierului pictat așa cum sunt ele ilustrate de colecțiile Muzeului ASTRA și monumentele de pe Calea Minorităților;
  • diverse activități tradiționale specifice satului de altădată, ateliere de colorat motive decorative florale și zoomorfe (pentru cei mici), ateliere de pictură pe lemn (motive săsești, maghiare, românești), confecționarea și decorarea de cuiere de lemn.