Călători în lumea muntelui – Stână Fest

iulie 5 @ 11:00 - iulie 6 @ 17:00

În perioada 5-6 iulie, între orele 11:00 – 17:00, Muzeul ASTRA organizează un nou eveniment cu specific pastoral, în cadrul proiectului „Hrană și adăpost în lumea muntelui. Modele de folosire a resurselor și de adaptare la mediu în civilizația pastorală”, finanțat de Administrația Fondului Cultural Național. De această dată, invitați vor fi Călușerii din Rășinari, care vor prezenta sâmbătă, între 12,30 și 14,00, în sectorul ,,Păstorit” din Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului, secvențe din folclorul Mărginimii, atât scene de dans, cât și momente muzicale la fluier. De asemenea, Meșterii Pavel și Tudorița Lupașc vor realiza păpușare de caș, răbojuri, bâte și alte obiecte de uz pastoral.

Atelierele de gastronomie vor propune, tot sâmbătă, demonstrații de pregătire a brânzei – telemea – și a jintiței, coordonate de Florin Tara, cioban din Râu Sadului. Produsele vor fi oferite spre degustare. De asemenea, oierul Nicolae Blezu va prezenta felul în care se mițuiau mieii și cum se realizează mulgerea oilor.

iulie 5 @ 11:00
iulie 6 @ 17:00