CASTRA BARBARORUM (taberele barbarilor)

July 7, 2023 @ 11:00 - July 9, 2023 @ 18:00

În perioada 7 – 9 iulie 2023, Muzeul ASTRA organizează evenimentul CASTRA BARBARORUM (taberele barbarilor), un demers dedicat patrimoniului cultural arheologic, inițiat în cadrul programului Animă ASTRA! 2023. Evenimentul va fi pus în scenă până duminică, 9 iulie, și are ca scop reconstituirea unor scene importante din viața cotidiană din antichitate și din meșteșugurile specifice antichității. Participă membrii Asociației Culturale Omnis Barbaria, și Ars Fabrilis Oficina (atelier de lemnărit la strung antic), care vor anima atmosfera din Muzeul în aer liber (și) prin vestimentația lor inspirată din perioada antică, dar și prin atelierele & meșteșugurile pe care le practică.

Astfel, în zona Sectorului de Prelucrare a Metalelor (în apropiere de zona Etno Tehno Parc), în Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului, vor avea loc activități demonstrative, desfășurate sub forma unor ateliere de reconstituire istorică şi arheologie experimentală, prin intermediul cărora se vor confecționa obiecte de uz casnic, unelte meșteșugărești, unelte agricole, precum și piese de armament, reproduse fidel după cele descoperite în siturile arheologice.

Atelierele se vor desfășura zilnic, până duminică, 9 iulie, între orele 11:00-13:00 şi 14:00-18:00. Evenimentul face parte din Animă ASTRA! 2023, proiect cofinanțat de Primăria Municipiului Sibiu prin Agenda Culturală 2022.

Mai multe detalii în articolul postat pe blog.

July 7, 2023 @ 11:00
July 9, 2023 @ 18:00