Olimpiada „Meşteşuguri artistice tradiţionale”, ediţia a XXVII-a, faza judeţeană

mai 16 @ 09:00 - mai 17 @ 14:00

În perioada 16-17 mai la Muzeul ASTRA va avea loc faza județeană a Olimpiadei „Meşteşuguri artistice tradiţionale”, ediţia a XXVII-a. În concurs s-au înscris anul acesta 72 de elevi din 23 unități școlare, conexe sau ateliere individuale care provin din 7 localități sibiene.

Program/ LOCAȚIE:

Ziua I/ 16 mai 2024 – secțiuni: țesut la război vertical; cusut; brodat; confecționat port popular; dantelă cu suveica; croșetat; confecționat opinci; prelucrare piele/ împletit bice; artă decorativă; pirogravură; mobilier pictat; modelaj lut; confecționat măști

Locație: Muzeul în aer liber/ Poarta 3/ Hostel Diana/ Sala de Conferințe

Ziua 2/ 17 mai 2024 – secțiuni: pictat icoane pe sticlă, pictat icoane pe lemn, pictură naivă

Locație: Muzeul în aer liber/ Hostel Diana/ Sala de Conferințe

Participă copii cu vârsta între 6-18 ani care se manifestă, prin instrucţia şi educaţia primite în familie sau la şcoală, ca adevăraţi creatori de artă populară, cunoscători ai secretelor meşteşugului artistic tradiţional, având calităţile de manualitate, dexteritate tehnică şi simţ artistic propriu unui artist autentic, provenind din mediul rural, membri ai cercurilor de profil de artă populară, din şcoli sau cluburile elevilor din mediul rural sau urban. Concursul constă în prezentarea unor produse brute sau semifinite pe care concurentul le va desăvârși în timpul concursului. Prezenţa în concurs este aprobată exclusiv în costum popular, reprezentând portul popular specific satului şi zonei de rezidenţă pentru fiecare concurent.

Concursul este vizitabil cu păstrarea liniștii!

Organizatori: Muzeul ASTRA în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Sibiu

Parteneri economici/ sponsori: ARIA Sibiu

mai 16 @ 09:00