Olimpiada „Meşteşuguri artistice tradiţionale” faza națională 2024

iulie 18 @ 09:00 - iulie 21 @ 17:00

În perioada 18 – 21 iulie 2024, Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului găzduiește cea de a XXVII-a ediţie a fazei naţionale a Olimpiadei „Meşteşuguri artistice tradiţionale”. Evenimentul este organizat de Complexul Naţional Muzeal ASTRA în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar al Judeţului Sibiu.

Proiectul – Olimpiada „Meșteșuguri artistice tradiționale” – este finanțat de Departamentul pentru Relația cu Republica Moldova” din cadrul Guvernului României.

Ediţia din acest an reuneşte 230 de elevi, profesori, specialiști, promotori culturali și artiști din toată țara şi din străinătate, Republica Bulgaria, Republica Moldova și Mexic.

Duminică 21 iulie, ora 17:00 se va desfășura festivitatea de închidere și premiere, moment în care măreția costumului popular va fi etalată în toată splendoarea sa.

Sponsori: Asociația Vatra Meșterilor și Creatorilor de Patrimoniu, FiTERMAN PHARMA, SOBIS Solutions SRL, DECATHLON SIBIU, ARIA SIBIU, FLARO PROD S.A., BN BUSINESS S.R.L, EURO NET S.R.L., SIMPA SA SIBIU, S.C. MOARA CIBIN

iulie 18 @ 09:00
iulie 21 @ 17:00