Sfârșit de săptămână ca pe crestele muntelui la Muzeul ASTRA

iunie 15 @ 10:00 - iunie 16 @ 15:00

În perioada 15-16 iunie 2024, în intervalul orar 10:00 – 15:00, muzeul ASTRA organizează o serie de activități gastronomice și ateliere meșteșugărești cu specific montan-pastoral, în zona Târgului de țară. În cadrul Programului Târgul de țară, grădinile din lunca muzeului sunt îngrijite și semănate cu toate legumele și verdețurile ce se găseau în grădina de la curte, acolo de unde în doar câțiva pași puteai să culegi ingredientele necesare unor preparate delicioase și sănătoase. Astfel, în cele două zile vom organiza ateliere gastronomice prin care se valorifică legumele și verdețurile care înveselesc deja grădinile de zarzavaturi sau inundă piețele. Gospodari de la Râu Sadului vor fi alături de noi și vor prepara sâmbătă: ciorbă de salată și tocană de cartofi noi cu carne de porc, iar duminică: ciorbă de păstăi și varză crudă călită cu cârnați. Tot la Târgul de țară, în cele două zile se vor realiza și ateliere gastronomice cu preparate din lumea pastorală ca parte a proiectului: Hrană și adăpost în lumea muntelui. Modele de folosire a resurselor și de adaptare la mediu în civilizația pastorală finanțat prin AFCN. În ambele zile, se va prepara balmoș ciobănesc așa cum se prepara la stână atunci când soseau oaspeți. Se va bate și smântână în bădau pentru a face unt și a-l întinde pe pâine și presăra cu sare.

În sectorul Păstorit din Muzeul ASTRA, între orele 10:00 – 15:00, în cadrul proiectului Hrană și adăpost în lumea muntelui. Modele de folosire a resurselor și de adaptare la mediu în civilizația pastorală finanțat prin AFCN am invitat meșteri care ne vor recrea secvențe de atmosferă din lumea muntelui, de la stână. Atelierul meșteșugăresc va fi completat de o expoziție cu instrumentar specific etapelor de prelucrare: ciubărul pentru spălat, lupul scărmănător și pieptenii, fusul, furca, tocălia, cârligele (andrelele).

iunie 15 @ 10:00
iunie 16 @ 15:00