Târgul comunităților rurale. Episodul: comuna Racovița

august 31 @ 11:00 - 17:00

Sâmbătă, 31 august 2024, începând cu ora 11, Muzeul ASTRA organizează Târgul comunităților rurale. Episodul: comuna Racovița. Această ediție a Târgului comunităților rurale va promova comuna Racovița, cu satele Racovița și Sebesu de Sus, așezări de pe Țara Oltului, aflate la poalele munților Făgăraș.

REPERE ARTISTICE:  Grupul de Fluierași de la Racovița, Grupul vocal “Flori Racovicene” și „Șezătoarea de la Racovița” vor performa începând cu ora 13, aducând cântecul, jocul și voia bună specifice plaiurilor racovițene.

REPERE MEȘTEȘUGĂREȘTI INTERACTIVE: Pentru cei care doresc să aprofundeze tainele meșteșugurilor, meșterul iconar Anca Bucur va dezvălui tainele picturii pe sticlă, realizând și o miniexpoziție cu icoane realizate de ea sau de către copiii care încearcă să îi calce pe urme în păstrarea tradiției.

REPERE GASTRONOMICE: Pentru că la Târgul de țară tradiția se și gustă, producătorul Dan Limbășan, ne va încânta cu două preparate calde: pomana porcului de mangalița și cocoloașe cu brânză, iar femeile din șezătoare ne vor servi cu preparate dulci, așa cum era frumos să aștepți oaspeții de seamă. Vor fi prezenți și producătorii de produse tradiționale din comuna Racovița, dar și producătorii care vă așteaptă în mod obișnuit, în fiecare weekend la Târgul de țară.

Duminică, 1 septembrie 2024, programul Târgul de țară va continua cu ateliere gastronomice prin care gospodarii de la punctul gastronomic local La fermă din localitatea Șeica Mare, vor prepara mâncăruri numai bune pentru masa de duminică: ciorbă de gâscă și ghiveci de legume cu friptură de gâscă. Alături de acestea, porumbul de lapte fiert sau pârpălit pe jar ne va atrage din nou atenția la preparatele delicioase, realizate fără mare efort și îndrăgite de toată lumea. Punctele gastronomice locale sunt unități de valorificare a producției primare locale, situate în mediul rural, unde se prepară și se servesc produse alimentare după rețete specifice zonei, direct către consumatorul final. Sprijinirea acestor puncte gastronomice locale prin utilizarea serviciilor oferite de acestea sunt un sprijin real pentru dezvoltarea lor dar și pentru adoptarea unui stil de viață sănătos.

Dată:
august 31