Ziua Națională a Costumului Tradițional din România ediția a VII-a, 12 mai 2024

mai 12 @ 10:00 - 16:00

Fotografia din attach email face parte din Arhiva Documentară a Muzeului ASTRA și reprezintă un grup de feciori din Poiana Sibiului din prima jumătate a secolului a XX-lea.

În data de 12 mai 2024, duminică, în intervalul orar 10:00 – 16:00, Muzeul ASTRA organizează în Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului, cea de a VII-a ediţie a Zilei Naționale a Costumului Tradițional din România. Cu prilejul Zilei Naţionale a Costumului Tradiţional din România vă invităm în Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului la Gospodăria din Șimon, la evenimentul „Costumul tradițional bărbătesc din zona Sibiului”.

Gazda dumneavoastră primitoare, muzeograful Elena Găvan vă va dezvălui specificul portului bărbătesc sibian care vă va surprinde prin diversitatea sa în expoziția de costume special amenajată în casa de la Șimon. Aici găsiți și fermecătorul interior de Avrig „construit” de minunatele doamne de la Șezătoarea Avrig care ne onorează și ne încântă și la această ediție cu prezența și povestea alesăturilor avrigene.

În data de 12 mai 2024 intrarea este gratuită în Muzeul în aer liber pentru vizitatorii îmbrăcați în costum popular complet (femei: ie, poale, șurț și cătrință/ foi, brâu, laibăr sau pieptar; bărbați: cămașă, cioareci sau ițari, brâu, laibăr sau pieptar, clop/ căciulă).

Dată:
mai 12